لوازم آشپزخانه, لوازم خانگی

بررسی کامل علت خرابی فندک اجاق گاز صفحه ای + رفع مشکل

علت خرابی فندک اجاق گاز صفحه ای

اجاق‌گازهایی که امروزه ساخته می‌شوند، نسبت به اجاق‌گازهای قدیمی، متفاوت هستند. برای روشن کردن اجاق‌های امروزی، نیازی به داشتن فندک یا کبریت نیست. تنها کافی است که شیر را بپیچانید تا گاز روشن شود. به‌عبارت‌دیگر درون گاز، فندکی تعبیه شده است که کار شما را راحت می‌کند؛ بنابراین خرابی آن می‌تواند مشکل‌ساز شود. به‌طوری‌که نتواند گاز را روشن و از آن استفاده کنید. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر به علت خرابی فندک اجاق گاز صفحه ای بپردازیم.

ساختار فندک اجاق‌گاز

قبل از پرداختن به علت جرقه نزدن فندک اجاق گاز، خوب است که در ابتدا با ساختار آن آشنا شویم. همچنین انواع آن را بشناسیم. به‌طورکلی ترانس فندک اجاق‌گاز، دستگاهی است که در اجاق‌گازهای امروزی تعبیه می‌شود تا با استفاده از آن هاب روشن شود.

ترانس‌های فندک به دو نوع کلی ساده و اکتیو تقسیم‌بندی می‌شوند. در نوع ساده، هنگامی‌که شیر گاز را می‌چرخانید، تمام شعله‌ها، جرقه خواهند زد. همچنین در نوع اکتیو، هر یک از شعله‌ها، به‌صورت جداگانه جرقه خواهد زد. لازم به ذکر است که فندک‎ها، به ۲ نوع مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند که در ادامه آن‌ها را ذکر کرده‌ایم:

  • خودکار
  • غیر خودکار

در فندک‌های خودکار، با چرخاندن شیر گاز، فندک کنار شعله، همان موقع شروع به جرقه زدن می‌کند. درنهایت شعله سریع روشن خواهد شد. همچنین فندک نوع غیر خودکار، بیشتر در گازهای قدیمی دیده می‌شود. این نوع فندک به این شکل است که باید جداگانه آن را فشار دهید. همچنین شیر گاز را به‌صورت جدا باز می‌کنید.

علت خرابی فندک اجاق گاز صفحه ای

نشانه های خراب شدن فندک اجاق‌گاز صفحه ‎ای

نشانه‌های خراب شدن فندک اجاق‌گاز

اگر فندک اجاق‌گاز خراب شده باشد، نشانه‌های خرابی، خودشان را نشان می‌دهند. به‌طور طبیعی، فندک اجاق‌گاز، در هر ثانیه باید یک جرقه بزند. اگر این‌طور عمل نکرد، باید به این نتیجه برسید که فندک اجاق‌گاز شما خراب شده است. لازم به ذکر است که رنگ جرقه زن در حالت معمول، به رنگ آبی است.

درنتیجه اگر رنگ آن، غیر از آبی بود، مشکلی در فندک اجاق‌گاز به وجود آمده است. معمولاً وقتی‌که فندک گاز مشکلی داشته باشد، رنگ زرد یا نارنجی خواهد داشت.

علت خرابی فندک اجاق گاز صفحه ای

بررسی علت خرابی فندک اجاق گاز صفحه ای

بررسی علت‌های خراب شدن فندک اجاق‌گاز صفحه‏ ای

در ادامه مطلب علت جرقه نزدن فندک اجاق گاز می‌خواهیم به اصل موضوع خرابی فندک؛ یعنی بررسی دلایل خراب شدن فندک بپردازیم. اگر فندک اجاق‌گاز خراب شده باشد، علت خرابی آن می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

قفل کودک فعال است.

گاهی علت خرابی فندک گاز صفحه ای می‌تواند فعال بودن قفل کودک باشد. یکی از قابلیت‌هایی که در اجاق‌گازهای امروزی وجود دارد، قفل کودک است. این قابلیت به محافظت از کودک شما در برابر خطر کمک می‌کند. کاری که قفل کودک انجام می‌دهد، این است که خطر باز کردن شیر گاز توسط کودک را رفع می‌کند. اگر فندک گاز شما روشن نمی‌شد، چک کنید که قفل کودک فعال نشده باشد. اگر فعال بود، با ۳ ثانیه نگه‌داشتن دکمه مخصوص، می‌توانید آن را غیرفعال کنید.

شعله گاز مرطوب است.

در بعضی از موارد علت خرابی فندک گاز صفحه ای گاهی وقت‌ها، مایعاتی که روی اجاق‌گاز باقی می‌مانند، باعث ایجاد رطوبت می‌شوند. درنتیجه وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، باید صبر کنید تا گاز خشک شود. چون وقتی شعله خیس باشد، فندک هم کار نمی‌کند و امکان روشن شدن آن وجود ندارد. دقت داشته باشید که این اتفاق بیشتر زمانی رخ می‌دهد که شما در حال تمیز کردن اجاق‌گاز منزلتان هستید و مایعات وارد شعله می‌شوند.

شرکت بازرگانی سیوند

مسدود بودن شعله ‏های گاز

شعله‌ها مسدود هستند.

گاهی علت خرابی فندک اجاق گاز صفحه ای می‌تواند مسدود شدن شعله‌ها باشد. هنگامی‌که مواد غذایی روی شعله‌ها ریخته شود، منافذ شعله بسته می‌شوند. درنتیجه برای حل این مشکل، باید شعله‌ها را تمیز کنید. بهتر است که از یک سنجاق کوچک استفاده کرده و درون منافذ را تمیز کنید. لازم به ذکر است که این کار را باید به‌صورت آرام انجام دهید. دقت کنید که منافذ را بیش‌ازحد باز یا کج نکنید.

اگر هم با این کار آشنایی کافی نداشتید، بهتر است که از یک سرویس‌کار مجاز کمک بگیرید. چون تمیز کردن شعله‌ها، کاری است که نیاز به‌دقت و مهارت دارد.

نوسانات برق

گاهی وقت‌ها، علت خرابی فندک اجاق گاز صفحه ای می‌تواند نوسان برق باشد. هنگامی‌که برق نوسان داشته باشد، فندک می‌سوزد. اگر فندک اجاق‌گاز سوخته باشد، باید تعویض آن را به یک تعمیرکار متخصص بسپارید. اگر فندک اجاق‌گاز شما غیر اتوماتیک باشد، فشار آوردن زیاد هم باعث کار نکردن آن می‌شود. دقت داشته باشید که نگه‌داشتن بیش‌ازحد فندک، به‌مرورزمان می‌تواند باعث خراب شدن آن شود. تعویض فندک نیازمند رعایت نکات ایمنی برق است.

شرکت بازرگانی سیوند

نصب جرقه زن اجاق‌گاز صفحه‏ ای

طریقه نصب جرقه زن اجاق گاز

طریقه نصب جرقه زن اجاق گاز به این صورت است که در قدم اول باید جریان برق داخل اجاق‌گاز موردنظر را قطع نمایید. سپس در مرحله بعد، وقتی از قطع بودن جریان برق مطمئن شدید، کلاهک شعله را بردارید. سپس پیچ‌های پایه را باز کنید. در ادامه باید سیم‌های فندک را قطع نمایید. هنگامی‌که سیم‌های فندک خراب را جدا کردید، نوبت به تعویض فندک می‌رسد. درنهایت وقتی سیم‌های فندک جدید را قرار دادید، می‌توانید سیم‌ها را هم وصل کنید.

سخن پایانی

علت خرابی فندک اجاق گاز صفحه ای می‌تواند هر یک از مواردی باشد که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم. هنگامی‌که مشکلی برای فندک پیش بیاید و خراب شود، نشانه‌های خرابی دیده می‌شوند. در این مطلب تمامی این نشانه‌ها را گفتیم.

همچنین نحوه تعویض فندک گاز صفحه‌ا‌‌‌ی را هم توضیح دادیم. برای تعویض فندک اجاق‌گاز، حتماً باید به نکات ایمنی توجه ویژه‌ای داشته باشید و اگر با این کار آشنایی کامل ندارید، آن را انجام ندهید. بلکه سعی کنید از یک تعمیرکار ماهر که با نکات ایمنی برق آشنایی دارد، کمک بگیرید.

نوشته های مرتبط